Alzheimer hastalığı

Alzheimer hastalığı, beyin hücrelerinin kaybolmasına (dejenere) ve ölmesine neden olan ilerleyici bir hastalıktır. Alzheimer hastalığı demansın en yaygın nedenidir.

Hastalığın erken belirtileri son olayları veya konuşmaları unutmaktır.  Hastalık ilerledikçe, Alzheimer hastalığı olan bir kişi ciddi hafıza bozukluğu geliştirecek ve günlük görevleri yerine getirme yeteneğini kaybedecektir.

Mevcut Alzheimer hastalığı ilaçları semptomları geçici olarak iyileştirebilir veya düşüş hızını yavaşlatabilir. Bu tedaviler bazen Alzheimer hastalığı olan kişilerin işlevi en üst düzeye çıkarmasına ve bir süre bağımsızlığını korumalarına yardımcı olabilir. Farklı programlar ve hizmetler, Alzheimer hastalığı olan kişileri ve bakıcılarını desteklemeye yardımcı olabilir.

Alzheimer hastalığını tedavi eden veya beyindeki hastalık sürecini değiştiren bir tedavi yoktur. Hastalığın ileri evrelerinde, dehidrasyon, yetersiz beslenme veya enfeksiyon gibi ciddi beyin fonksiyon kaybından kaynaklanan komplikasyonlar ölümle sonuçlanır.
Bellek kaybı, Alzheimer hastalığının ana semptomudur. Hastalığın erken bir belirtisi genellikle son olayları veya konuşmaları hatırlamakta zorluktur. Hastalık ilerledikçe hafıza bozuklukları kötüleşir ve diğer semptomlar gelişir.

İlk başta, Alzheimer hastalığı olan bir kişi, şeyleri hatırlamak ve düşünceleri organize etmekte zorluk çektiğinin farkında olabilir. Bir aile üyesi veya arkadaşının semptomların nasıl kötüleştiğini fark etmesi daha olası olabilir.

Alzheimer hastalığı ile ilişkili beyin değişiklikleri, aşağıdakilerle birlikte büyüyen soruna yol açar:

Hafıza
Herkesin zaman zaman hafıza kaybı olur. Anahtarlarınızı nereye koyduğunuzu takip etmek veya bir tanıdık adını unutmak normaldir. Ancak Alzheimer hastalığı ile ilişkili hafıza kaybı devam eder ve kötüleşir, bu da işte veya evde çalışma yeteneğini etkiler.

Alzheimer hastaları:

  • İfadeleri ve soruları tekrar tekrar sorar
  • Konuşmaları, randevuları veya etkinlikleri unutabilir
  • Tanıdık yerlerde kaybolabilir
  • Nesneleri tanımlamak, düşünceleri ifade etmek veya konuşmalara katılmak için doğru kelimeleri bulmakta sorun yaşayabilirler
  • Düşünme ve akıl yürütmede zorluk

Çoklu görevler özellikle zordur ve mali durumları yönetmek, çek defterlerini dengelemek ve faturaları zamanında ödemek zor olabilir. Bu zorluklar sayıları tanıma ve bunlarla başa çıkmada yetersiz kalabilir.

Günlük durumlarda makul kararlar ve yargılamalar yapabilme becerisi azalacaktır. Örneğin, bir kişi sosyal etkileşimlerde zayıf veya karakteristik olmayan seçimler yapabilir veya hava için uygun olmayan kıyafetler giyebilir.
Yemek planlamak ve yemek pişirmek ya da favori bir oyun oynamak gibi sıralı adımlar gerektiren rutin aktiviteler, hastalık ilerledikçe zorlaşabilir.
Alzheimer hastalığında meydana gelen beyin değişiklikleri ruh halini ve davranışları etkileyebilir. Sorunlar aşağıdakileri içerebilir:

Depresyon
İlgisizlik
Sosyal geri çekilme
Ruh hali
Başkalarına güvensizlik
Sinirlilik ve saldırganlık
Uyku alışkanlıklarındaki değişiklikler

Semptomlar kötüleşse bile birçok önemli beceri daha uzun süre korunur. Korunmuş beceriler arasında kitap okuma veya dinleme, hikaye anlatma ve anımsatma, şarkı söyleme, müzik dinleme, dans etme, çizim yapma veya el sanatları sayılabilir.

Bu beceriler daha uzun süre korunabilir, çünkü beynin hastalık sırasında daha sonra etkilenen bölümleri tarafından kontrol edilirler.